Budynek sanatoryjny „Maria” w Rymanowie Zdroju, niegdyś zwany Willą „Pod Matką Boską”, wybudowano około 1885 roku w stylu secesyjnym.
Jest to obiekt drewniany, szalowany, o konstrukcji zrębowej. Sanatorium powstało na rzucie prostokąta na 86 filarach murowanych. Ma dwie kondygnacje. Dawną willę wybudowano jako obiekt dwutraktowy z dwukondygnacjową, oświetloną z góry dużą salą na osi, którą na piętrze otacza ganek. Budynek frontem jest zwrócony w kierunku północnym. Elewacja fronto
wa posiada dwa ryzality i szczyty. W północno-zachodnim narożniku sanatorium znajduje się trójkondygnacjowa wieża z oszkloną galeryjką w zwieńczeniu. Budynek pokrywa dwuspadowy, blaszany dach. Tylko dach wieży jest namiotowy.

Ten piękny budynek sanatorium należał niegdyś do Władysława Zontaka, kustosza Muzeum Dzieduszyckich we Lwowie. W minionych czasach pokoje w dawnej Willi były odpowiednio i komfortowo urządzone. Budynek miał trzy obszerne werandy i balkony, 34 pokoje i 10 większych pokoi z dużymi przedpokojami, dwie kuchnie, stołówkę i promenadę. We wnętrzu sanatorium znajdował się taras ze szklanym dachem o rozmiarach 27×9 oraz sala do zabaw. Goście mogli pobierać lekcje muzyki oraz uczestniczyć w „Kursach Wakacyjnych dla Pań i Panien” w zakresie gospodarstwa domowego, higieny i pedagogiki doświadczalnej.

Na podstawie: Śnieżyńska-Stolotowa E., Stolot F., „Katalog Zabytków Sztuki. Krosno, Dukla i okolice”, Warszawa 1977

Żródło: Internet